Памук гипс

Умре ексклузивни Tapete!

Rauhfaser

Напишано од: Дирк Мохсова - Мај• 01•13

Rauhfasertapete

Rauhfasertapete

На woodchip е облик позадина со груба, нерамна, структурирани површината. Првично беше година 1864 развиена од страна на фармацевт Хуго Ерфурт, кои се предностите на оваа хартија позадина како декорација за пример, а подоцна и како основа за почетокот на големината на печатењето тапет. Веќе 1920 woodchip беше на тапет се користи за внатрешен дизајн. Оваа позадина е избркан од 1827 основана фабрика за хартија на Фридрих Ерфурт. На Ерфурт & Син па се до денес во седиштето во Вупертал и една од најголемите светски производители paintable позадини за.

Својствата на Rauhfasertapete

Денес на woodchip позадина се состои од 3 Слоеви на хартија. Во овие слоеви дрво влакна структурата формирање се инкорпорирани и на крајот даде степен на зрно. Па woodchip е во ред, диференцирани средни и крупни објекти. На голема предност на оваа позадина, дека надвор може да биде обоен во текот на неколку пати, без позадина треба да се смени во овој случај. Кој избира особено Груб тапет, може да ги покрие овие често, од жито тогаш сеуште останува видлив. Исто така, оштетени позадина парчиња лесно може да се замени со ист жито пропит. Последователни сликарство го прави таков поправка незабележителни. Ако Rauhfasertapete биде ослободен повторно, па логично, дека тоа е добро moisturized. Во претходната грундирање, но тие исто така може да се отстранат еднаш во големи мрежи. Што е потешко, кога во кујни- или влажна површина, woodchip насликани со водоотпорен латекс. Потоа, на површината мора да се перфорирани, така што водата може да навлезат и.

Применувајќи Rauhfasertapete

Како и секоја друга позадина, исто така,, Woodchip е присвоиле на грбот рамномерно со позадина паста. По извесно време жива позадина, тогаш може да се стави на ѕидот. Прекумерна жива треба да се избегнува, бидејќи woodchip, тогаш може да се искине. Тоа е корисно во многу случаи, модерен вметнување машина. Тука е едноставно вметнува и автоматски улогата бранеа со лепак и се сече до точна должина. На последниот чекор е конечно сликарството во саканата боја.

Посебните неткаен woodchip

Релативно нов, од друга страна е Vlies-Rauhfaser. И покрај тоа што се состои од неколку слоеви, каде беа вградени дрвени влакна, Сепак, таа се разликува од традиционалните позадина со посебен неткаен назад. Тука само на ѕидот е атипичен, а потоа донесе Vlies-Rauhfaser од ролна директно на ѕид. Сите подготвителни работи, како вметнување и жива испуштени тука. За време на реновирање работа, неткаен woodchip тоа исто така може да се отстрани без да остава остатоци.

© Мануела Manay – Fotolia.com

Можете да ги следите сите одговори на овој запис преку RSS 2.0 feed. Ти можеш оставите одговор, или trackback од вашиот сопствен сајт.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.